
Србији не треба никакав Савет који би се бавио смањењем абортуса, већ Савет за повећање наталитета и који треба да води моја колегиница Славића Ђукић Дејановић. И то је идеја коју Влада Србије жели да спроведе.
Било какав Савет који би се само бавио смањењем броја абортуса неће допринети повећању наталитета, већ би само још више угрозио права жена у Србији. Право на абортус је лично право сваке жене и ничије друго. Реч је о једном од основних људских права која штити и Устав Србије, који у члану 63 наводи да „свако има право да слободно одлучи о рађању деце“.
Желим да упозорим и да би најављено заједничко деловање у државе и Цркве, која се да подсетим залаже за забрану абортуса, могло да доведе до тога да држава крене у увођење забране абортуса. Следећи корак био би кампања у којој би се жене које се одлуче на аборстус стављале на стуб срама, а то није слика демократског друштва које желимо.
Питање абортуса пре свега младих жена по коме је Србија у самом врху у Европи, јесте само једно од тема повећања наталитета. Оно што је преко потребно јесте едуковање пре свега младих жена о томе како могу да имају здрав и сигуран сексуални живот и како да брину о свом здрављу. Научимо девојке како да чувају своје здравље, то је један од темеља ове борбе, али свакако не једини.
Питање повећања наталитета не сме се претворити у питање о абортусу. Питање абортуса није питање хоће ли Србија у Европу или не, већ да ли наше друштво поштује жене или не. Србија има демографски проблем, и то је чињеница, али пад наталитета није само проблем Србије већ и читаве Европе. Зато би било делотворније да анализирамо искуства напредних европских друштва и њихове мере у овој области.
Уколико се према демографском проблему поставимо на начин да је најважније да женама ограничимо право да саме одлучују о свом телу онда нисмо на добром путу.